از رها کردن ماهی قرمز در رودخانه ها بپرهیزید

 ماهی قرمز سفره هفت سین که نمادی از زندگی و تحرک است اگر پس از تعطیلات نوروز زنده باشد نباید در رودخانه ها و دریاچه ها رها شود چون باعث مرگ و میر سایر ماهی های درون رودخانه یا دریاچه می شود. در نتیجه این نماد زندگی خود باعث ضرر و مرگ و میر خواهد شد.

ماهی قرمز سفره هفت سین

رئیس گروه آبزیان آب های داخلی سازمان محیط زیست کشور امیرمحمد علمی با اشاره به شهروندانی که هنوز ماهی قرمز سفره هفت سین را در منزل خود نگهداری می کنند، اظهار داشت: آن افرادی که هنوز ماهی های قرمز خود را رها سازی نکرده اند، باید دقت داشته باشند که ماهی قرمز توانایی بالایی در سازگاری با محیط دارد و غذای ماهیان بومی را می خورد، بنابراین نباید در پشت سد ها و رودخانه ها رها شوند چراکه موجب اُفت جمعیت گونه های بومی می شوند.

وی ادامه داد: از شهروندان می خواهیم این ماهی ها را در رودخانه ها و دریاچه های پشت سدها رها نکنند زیرا به گونه های مهاجم تبدیل می شوند و به محیط زیست آسیب وارد خواهند کرد. ماهیان قرمز از نوع ماهی رودخانه ای نیستند و با رهاسازی آنها در رودخانه و سدها که ماهیان دیگر در آن زیست می کنند، بدلیل تغذیه آنها از تخم سایر ماهی ها و یا کف زیانی که مورد تغذیه سایر ماهیان می باشد، می تواند باعث آسیب و یا حتی مرگ و میر سایر ماهیان شوند.

ماهی قرمز نوروز را در رودخانه ها رها نکنید

رئیس گروه آبزیان آب های داخلی سازمان محیط زیست کشور افزود: شهروندان این ماهی ها را در استخر پارک ها یا اماکنی که از سوی شهرداری برای این کار در نظر گرفته شده است، رها سازی کنند.

علمی خاطرنشان کرد: رهاسازی ماهی های قرمز در دریاچه ها و رودخانه ها معضل جبران ناپذیری ایجاد می کند؛ امیدواریم که سال آینده دیگر شاهد خرید و فروش ماهی قرمز در بین شهروندان برای سفره هفت سین نباشیم.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه