بوی جوی مولیان آید همی ...

سرویس گردشگری جوان ایرانی - بخش مکانهای تفریحی جهان:

تور نوروز 94,تور تاجیکستان

چند نفر از دوستانم با شور و شوق فراوان برایم گفتند که نوروز امسال قصد شرکت در تور نوروز 94 ازبکستان و تاجیکستان را دارند. با خودم فکر کردم که آدم ها چرا باید اینقدر ازبکستان و تاجیکستان را دوست داشته باشند؟ چرا آدم ها عاشق سمرقند و بخارا هستند؟ سفر به ایران باستان چه شور و هیجانی برای آدم ها دارد؟

سمرقند و بخارا در همین نزدیکی!
واقعیت این است که تکه هایی از ذهن و روح ما در سمرقند و بخارا جا مانده است. کوچه های باریک بخارا، بناهای چوبی و خشتی و نغمه های مطربان بخارایی، رقص زنان بخارا ما را می برد به گذشته های دورمان.

نان سمرقند نمک گیرمان می کند. قرص های بزرگ نان در پشت دوچرخه های نوجوانان سمرقندی را در تمام شهر می توان دید. چهره های مهربان و آشنای مردان سمرقند. زنان با روسری های بسته بر پشت سمرقند ما را یاد مادربزرگ هایمان می اندازند. کودکان سمرقند فارسی بلد نیستند. "تاجیکی گپ نمی زنند". از نوروز رقص ها و آوازهایش را به یاد دارند. سمنو و سرورش را.

تاجیکستان: نوروز زیبای اش را حراج می کند.
سفر نوروز 94 را از دوشنبه شروع می کنیم. اینجا چهره ها همان است. دندان های طلا. خنده های به پهنای صورت. جاده ها مهمان کم دیده اند اما مهمان نوازی همان است که در ایران دیده ایم. تاجیکی ها در خانه اشان را به روی مهمان ها باز می گذارند. به دامنه های زرافشان می رویم. نوروز تمام زیبای اش را اینجا حراج کرده است. پنجیکنت استثنایی با دریاچه ها و کوه های بی نظیرش منتظر ماست. باز به جاده می زنیم. خجند با جشن های نوروزی اش به استقبالمان می آید. مطربان خجند سازشان کوک است.

از تهران برنامه ریزی کنید
برنامه ریزی برای سفر به تاجیکستان و ازبکستان دشوار است. سفر جزییات زیادی دارد و هماهنگی های زیادی را می طلبد. تاجیکستان و ازبکستان توریست کم دیده اند. بیشتر تورهای تاجیکستان و ازبکستان از اروپا و امریکا برگزار می شود.

در ایران یک شرکت گردشگری دیدم که در پکیج تور نوروز 94 و پکیج تورهای تابستان اش تور تاجیکستان و تور ازبکستان اجرا می کند.

کاش اگر قصد سفر به خارج از ایران در نوروز 94 را داریم، از کشور های همسایه شروع کنیم. کشورهای بی نظیری که اروپایی ها و آمریکایی ها، به خاطر دیدنشان، این همه راه را طی می کنند. جایی در همین نزدیکی ما.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه